Duyuru

Collapse
No announcement yet.

HABERKOLİK -finans haberleri . gazete dergilerde yayınlanan ekonomi haberleri

Collapse

X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • #16
  İstanbul enflasyonu 5 yılın zirvesinde
  Perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan ve 2011 Ocak ayında yüzde 1,01 oranında azalış gösteren 1995 bazlı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, geçen ay yüzde 0,57 oranında yükselirken, bu oran şubat ayları itibariyle son 5 yılın en yüksek enflasyon oranı oldu.

  Yorum yap


  • #17
   Çağlayan: "En başta Merkez Bankası'nın yüzü kızarmalı"
   Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, kesin olmayan rakamlara göre şubat ayı ithalatının 17 milyar dolar seviyesinde olacağını söyledi. Çağlayan, "Eğer Türkiye’de ithalattan dolayı birilerinin yüzü kızaracak, birileri üzülecekse, bunun başında Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun (PPK) gelmesi gerektiğini söylemek istiyorum" dedi.

   Yorum yap


   • #18
    Erdoğan: Ekonomi 2010’da yüzde 8 civarında büyür
    Başbakan Tayyip Erdoğan, Türk ekonomisinin 2010 yılında yaklaşık yüzde 8 civarında büyüyeceğini tahmin ettiklerini söyledi

    Yorum yap


    • #19
     Doğuş’un halka arzı ekimde
     Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan, holdingin Eylül - Ekim’de planlanan halka arzı ile ilgili olarak bankalara gerekli yetkilendirmenin yapıldığını ve halka arz fiyatının 30 Haziran bilançosuna dayalı olarak belirleneceğini söyledi

     Yorum yap


     • #20
      Türkiye sert darbe aldı!


      Ortadoğu’daki kargaşa nedeniyle cari açıkta büyüme ve enflasyonda artış riskiyle karşı karşıya bulunan Türkiye, aynı zamanda 2008`den beri gelişmekte olan ülke varlıklarına gelen en sert satıştan en çok etkilenen ekonomi oldu.

      HÜRRİYET

      JPMorgan, Ekim sonundan bu yana Türkiye’nin yabancı para cinsinden tahvillerinin yüzde 7.9 değer kaybettiğini, aynı dönemde TL tahvillerinin dolar cinsinden kaybının ise yaklaşık yüzde 10 olduğunu açıkladı.

      Türk tahvillerini iflas riskine karşı sigortalama primi (CDS) ise 16 gelişmekte olan ekonomi içerisinde en hızlı yükselişi kaydererek 133 baz puandan 174`e çıktı.

      Libya’dan Umman’a kadar yaşanan politik kargaşa petrol ithalatının maliyetini artırırken, Türkiye`nin ihracatının yaklaşık yüzde 27’sini gerçekleştirdiği bölgedeki talebi frenledi. Dün gelen Ocak ayı dış ticaret verileri, Bloomberg`in ekonomistler arasında yaptığı araştırmadan çıkan sonuca kıyasla açığın yüzde 78 daha fazla olduğunu gösterdi.

      Liranın değerini düşürerek açığı kapatmak için Aralık ayında başlatılan faiz indirimleri, enflasyonun yükselebileceği endişeleri nedeniyle sabit gelirli varlıklara olan yönelimi de azalttı.

      Londra merkezli Aberdeen Asset Management analisti Kevin Daly, Artan petrol fiyatları, Türkiye gibi ithalatçıların elini yakabilir. Dahası, Türkiye mevcut cari açığın finansmanı için sıcak para girişlerine bağımlı durumda... Bu nedenle, eğer sorgulanan bir para politikası yürütüyorsanız ve yatırımcılar da aşağı yönlü riskler konusunda endişeliyken, bu sıkıntılı bir duruma işaret ediyor dedi.

      Çin’deki ekonomik büyümeyle yarışan Türkiye`nin tahvilleri, Ekim 2008’den bu yana yüzde 102 değer kazandıktan sonra hızlıca değer kaybetmeye başladı. Bütçe açıklarını finansa edebilmek için 1999’dan 2008’e kadar Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 53 milyar dolar yardıma ihtiyaç duyan Türkiye`nin notu, hala kredi derecelendirme kuruluşları tarafında yatırım yapılabilir seviyenin altında bulunuyor.

      Lira Ekim ayından bu yana yaşadığı yüzde 11`lik kayıpla, gelişen ekonomiler arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Ayrıca, 29 Ekim`de uluslararası piyasalarda işlem gören Türk tahvillerinin faizi 4.53`ten, yüzde 5.81`e çıktı.

      Türkiye’nin dış ticaret açığı Ocak ayında 7.3 milyar dolara çıktı. Bir yıl öncesinde bu rakam 3.9 milyar dolardı. Aralık ayında da açık 8.7 milyar dolar olmuş ve beklentileri aşmıştı.

      Yorum yap


      • #21
       AVUSTRALYA MERKEZ BANKASI YÜZDE 4,75 OLAN GÖSTERGE FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ

       Avustralya Merkez Bankası (RBA) yüzde 4,75olan gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi.
       RBA, gösterge faiz oranını yüzde 4,75`te bırakırken, enflasyonun bu yılhedefler doğrultusunda olmasını beklediğini açıkladı. Dört aydır gösterge faizoranını değiştirmeyen RBA, güçlü para birimi gibi bir dizi unsurun fiyat artışınısınırlandırdığını kaydetti.
       Ekonomi uzmanları ise enflasyonun gelecek aylarda artabileceğinden endişeediyorlar.
       Avustralya ekonomisi emtia fiyatlarındaki artış ve düşük işsizlikoranlarına bağlı olarak büyümesini sürdürüyor. Bu da iç talepteki artışa yolaçarken, uzmanlar bunun tüketici fiyatlarında yukarı yönlü baskıyıartırabileceğinden kaygılanıyorlar.
       Queensland eyaletindeki sellerin yol açtığı zararın temel emtiafiyatlarını etkileyerek, enflasyonun hızlanmasına yardımcı olacağı dabelirtiliyor.
       Ancak RBA, “hava koşullarına bağlı olarak üretim kaybının bazı tarımsalürünlerde fiyatları geçici olarak yükselttiğini, bu artışın yıl sonundadüşeceğini” bildirdi.
       RBA, “Bu geçici etkilere bakılarak enflasyonun bu yıl yüzde 2-3hedefinde kalmaya devam etmesini beklediğini” belirtti.
       Avustralya İstatistik Bürosu da ocak ayında perakende satışlarınbeklentilerin üzerinde önceki aya göre yüzde 0,4 arttığını bildirdi.

       Yorum yap


       • #22
        Enerjisa SEDAŞ için düğmeye basıyor

        Sabancı Holding ve Avusturyalı Verbund’un yüzde 50-50 orta olduğu Enerjisa, Akkök ve Çek enerji şirketi CEZ’in eşit ortak olduğu Akenerji’nin aktifleri ile ilgileniyor.

        Enerjisa’nın özellikle 3 yıl önce özelleştirmeyle 600 milyon dolara alınan Sakarya Elektrik Dağıtım (SEDAŞ) ile ilgilendiği ve böylece dağıtımdaki ağırlığını artırmak istediği belirtiliyor. İki taraf arasında resmi olmayan bazı temasların gerçekleştiği bilgisine ulaşan Reuters, fiyatına göre Akenerji’nin elektrik üretim bölümleri ve Akkök hisseleri ile de ilgilenebilecekleri kaydedildi.

        1.4 milyon abone var

        Akenerji’nin iki büyük hissedarı Akkök ve CEZ, Akenerji’nin aktiflerine ilişkin ön teklifleri toplamak üzere şirketi yetkilendirdiğini 18 Şubat’ta KAP’a açıklarken, Akenerji, şubat ayı başında yaptığı açıklamada ise CEZ’in şirketteki hisselerini satacağı yolunda Çek medyasında yer alan haberleri yalanlamıştı. CEZ, Akenerji’nin yüzde 37.4 hissesini Mayıs 2009’da 303 milyon dolara satın alırken, iki şirket özelleştirilen Sakarya Elektrik Dağıtımı 600 milyon dolara satın almıştı. Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli bölgelerine elektrik dağıtımı yapan SEDAŞ’ın yaklaşık 1.4 milyon abonesi bulunuyor.

        Enerjisa’nın lisanslanmış projelerinin 4 bin megavatı aştığını ve Bandırma II santralinin alınması beklenen lisansı ile birlikte bu rakamın 5 bin megavata ulaşacağı, satın alım söz konusu olursa Enerjisa’nın üretimde 5 bin megavatlık hedefinin de ötesine geçmiş olacağına dikkat çekiliyor. Bunların dışında rüzgar enerjisinde hafta sonu Çanakkale’de 30 megavatlık santral açılışı gerçekleştiren Enerjisa, 100-150 megavat civarında bir rüzgar projesi lisansı satın alımı içinde hareket geçti.

        Yorum yap


        • #23
         Yiğit Bulut
         ybulut@htgazete.com.tr
         Bu görüntülerden memnun musunuz?
         27 Şubat 2011 Pazar, 11:13:55         SİZE piyasalardan bir grafiği “RESİM olarak” göstereceğim ve sonrasında isterse 1000. kez tekrar olsun, bazı detayları yeniden yazacağım...

         Değerli dostlar, aşağıda gördükleriniz temmuz sonrasında yani İMKB’de “yeni düzenlemeler” sonrası yaşananlar... Cumartesi günü bir ulusal gazetemiz çok güzel bir manşet atmış; İMKB’de emir depremi...

         Bu noktada TÜRK KAMUOYUNU bir kere daha uyarmak adına daha önce yazdıklarımdan bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum...

         Hatırlatma 1: “...İMKB yönetiminin attığı ‘alansatanın’ görülemeyeceği ‘kör havuz’ uygulaması konusunda defalarca yazılar yoluyla uyarmaya çalıştım! Dinletemedim, ‘olacak’ dediklerim maalesef aynen hayata geçiyor ve İMKB’deki ‘körlükten’ yararlanan ‘finansal Ergenekon’ piyasaları sallıyor. Ekonomide ‘dalgalanma’ üzerinden ‘siyasal hesaplaşma’ başladı, hayırlı olsun! DOW endeksi 11.800-12.000 sınırında, çok önemli teknik hedeflerinden birini test ediyor, Euro-dolar 1.35 üstünde yeni kanal açıyor, dünya piyasalarında ‘olumlu’ bir hava ve en önemlisi 2011’e yönelik ‘olumlu beklentiler’ var; Türk piyasaları ‘2007 sonrası krizde olmadığı kadar ağır darbeler’ alıyor, dolar 1.60 üstünü zorluyor, İMKB krizde düşmediği şekilde % 3’e yakın değer kaybediyor. Peki neden oluyor? Her şey olması ‘planlandığı’ gibi OLUYOR! Nereden mi biliyorum? Bu köşede aylar önce yazdığım ve ‘bunlar olacak’ dediğim yazılardan bazı alıntılar yapmak istiyorum...”

         Hatırlatma 2 : “...Türk borsasındaki ‘sistem’, alanısatanı- takası çok detaylı gösteren bir yapı! Kim, nereden, ne alıyor, kaça alıyor, takasında ne kadar var gibi detaylar son noktasına kadar servis ediliyor ve veri satan bir sisteme ‘çok düşük ücretlerle abone olanlar, internet üzerinden platformlar sayesinde’ piyasanın röntgenini çekiyorlar... Son derece sağlıklı ve ‘şeffaf piyasa olma yolunda’ üzerinde çok çalışılmış, çok acılar yaşanarak ‘elde edilmiş’ bir ortam var! İşte değiştirilmek istenen de bu! İMKB yönetimi, ‘dünya bilgi çağına giderken’ bilgiyi daha da artırmak ve piyasayı daha şeffaf hale getirmek yerine; ‘amatör yatırımcıyı’ kör edecek şekilde ‘paylaşımı’ kaldırmak ve ‘alanı-satanı-mal sahibini’ bilinmez hale getirmek istiyor! Yılların birikimini ‘yok edip’ yabancıların ve ‘büyük para-mal sahiplerinin’ hareketlerinin ‘piyasa tarafından görünmez’ hale getirilmesine çalışıyor! Söylemleri de çok ilginç; yabancılar istiyor! Aslında kötü niyetli olduklarına veya gerçekten yapmak istediklerine de inanmıyorum; küresel sermayenin baskısı altındalar...”

         Hatırlatma 3 : “...Piyasa zirvede, yabancılar ‘boğazına kadar malda’ ve ‘nereden ne aldıkları-ne sattıkları-ne tuttukları’ belli olsun istemiyorlar! Çakıp gitmek için böyle bir düzenlemeye ihtiyaçları var! Önümüz referandum ve seçim! İMKB şimdi ‘bu özelliğini’ kaybetmek üzere! Böyle bir ‘hata asla yapılmaz’ diyorum, böyle düşünüyorum ama ‘ne olacağı da belli olmaz, burası değişik bir ülke’! Aynısını daha önce Yunanistan’da yaptılar ve ‘Yunan halkını’ soydular!

         Böyle bir yapıya izin verilirse, daha doğrusu ‘var olan mükemmel yapı’ bozulursa, aynen 2001 krizinde olduğu gibi ‘siyasi tercihlerimizi kökten değiştirecek’ finansal dalgalara maruz kalabiliriz...

         Önümüzdeki günlerde ‘içeride ve dışarıda’ var olan yapıyı değiştirmek isteyenler; 57. hükümeti ‘götüren dalga’ benzerini ‘yaratmak’ isteyebilirler! Türkiye’nin son 60 yılı şu tezi kanıtlıyor: Siyasi tablodaki ‘büyük paradigma kaymaları’ ekonomik-finansal tabanlı gelişmeler sonrası ortaya çıkıyor, buna askeri müdahaleler de dahil. Şimdi ‘aynı değişimi isteyenler’ bu ipe sarılabilirler. Türk ekonomisini düzenleyen resmi kurumlar dikkatli olmalı...”

         Değerli dostlar, aylardır “DİKKAT” diyorum, aylardır “yaşananları” görerek daha da üzülüyorum...

         Ülkem “Bermuda şeytan üçgenine sokuluyor” ve maalesef elden bir şey gelmiyor...

         Sonuç: Temmuz ayından beri “Yapmayın çok kötü çökeceğiz” diye bağırıyorum, yine de yapıyorlar! Olan Türkiye’ye oluyor ve spekülatörler “hem para kazanıp, hem de finansal dinamikler üzerinden siyasi hesaplaşmalara” giriyorlar...

         Son söz: Bir milyon kere de olsa aynı tekrarı YAPACAĞIM! Türkiye’ye zarar veriyorlar, neden kimse “DUR” demiyor?

         Çok önemli not: Temmuz sonrası yaşananların dünya piyasalarıyla alakası olmadığı gibi, son 15 günde ortaya çıkan İMKB’deki “FACİA”nın da Libya ile alakası yok! Neden İtalya’da olmuyor? Bir düşünün lütfen, bir düşünün “NELER OLUYOR”!

         Yorum yap


         • #24
          son 2 haftada kayıp ve kazanclar

          ıbtyo -77,71
          dencm -46,58
          ısyho -41,35
          hdfyo -33,20
          ...yygyo -33,16
          hzndr -30,61
          ekız -29,65
          anele -28,46
          ykgyo -28,35
          tkfen -27,77
          klnma -27,43
          avıva -27,05
          mteks -26,89
          prkab -26,78
          brova -26,69
          edıp -26,37
          sıse -25,26
          cmbtn -24,47
          afmas -23,35
          konya -23,32
          ıdgyo -23,30
          akgrt -22,99
          asuzu -22,75
          brmen -21,76
          dgate -21,60
          arena -21,53
          metur -21,48
          ranlo -21,43
          doas -21,28
          despc -20,99
          tebnk -20,66
          eurom -20,31
          bjkas -20,30
          pımas -20,29
          fonfk -20,28
          thyao -20,28
          pkart -20,26
          anhyt -20,16
          egpro -20,05
          gerel -19,97
          sngyo -19,82
          ıheva -19,81
          mıpaz -19,78
          pengd -19,30
          latek -19,22
          trkcm -19,12
          skplc -19,05
          sanko -18,61
          egcyh -18,50
          ıttfh -18,48
          vakko -18,47
          akfen -18,34
          denta -18,33
          albrk -18,29
          raysg -18,21
          sılvr -18,17
          bumyo -18,16
          atsyo -18,07
          sagyo -18,00
          golds -17,88
          rysas -17,70
          carfb -17,69
          ykbnk -17,65
          ansgr -17,61
          kartn -17,58
          trgyo -17,20
          dyoby -17,16
          arfyo -16,91
          toaso -16,90
          tektu -16,84
          mrshl -16,59
          enkaı -16,53
          tekst -16,50
          tavhl -16,40
          ecyap -16,39
          dardl -16,27
          sekfk -16,18
          aksue -16,16
          derım -16,11
          klbmo -16,09
          vkfyt -16,07
          parsn -15,98
          krdma -15,95
          ıdas -15,94
          fvorı -15,92
          ısfın -15,90
          avtur -15,88
          bossa -15,80
          anelt -15,75
          banvt -15,74
          tspor -15,71
          mutlu -15,62
          tukas -15,53
          otkar -15,39
          brsan -15,39
          ıntem -15,36
          hurgz -15,32
          krdmb -15,31
          carfa -15,29
          halkb -15,27
          asyab -15,25
          cment -15,11
          tatks -15,10
          aksen -15,08
          krstl -15,06
          gozfn -14,94
          egcyo -14,90
          kchol -14,88
          tıre -14,87
          cımsa -14,84
          logo -14,73
          tskb -14,68
          arsan -14,60
          ekgyo -14,57
          tcell -14,53
          metro -14,34
          gsdho -14,24
          myzyo -14,19
          lınk -14,19
          bakab -14,14
          vkgyo -14,13
          evnyo -14,01
          prkme -13,98
          ayces -13,95
          ıpmat -13,86
          martı -13,77
          dogub -13,75
          bısas -13,72
          akcns -13,72
          altın -13,66
          bfren -13,56
          maalt -13,54
          egeen -13,53
          ındes -13,49
          uyum -13,37
          deva -13,36
          ısctr -13,35
          arclk -13,26
          ateks -13,25
          kıpa -13,25
          atlas -13,20
          fenıs -13,13
          vakfn -13,13
          denız -13,12
          luksk -13,07
          trcas -12,88
          ozgyo -12,86
          serve -12,85
          akbnk -12,75
          vkıng -12,68
          ersu -12,58
          nugyo -12,57
          knfrt -12,55
          embyo -12,54
          ecılc -12,52
          etyat -12,50
          egser -12,46
          cemts -12,44
          skbnk -12,44
          tekfk -12,28
          alctl -12,24
          rheag -12,21
          frıgo -12,18
          gubrf -12,12
          ısgyo -11,85
          adel -11,82
          akenr -11,77
          dyhol -11,67
          gusgr -11,65
          kervt -11,53
          alka -11,53
          ykbyo -11,45
          clebı -11,40
          dmsas -11,38
          mrgyo -11,37
          ıhyay -11,35
          ulker -11,34
          afyon -11,31
          selec -11,24
          tsgyo -11,09
          utpyay -11,09
          dnzyo -11,07
          garfa -11,04
          krdmd -11,04
          kutpo -11,04
          pegyo -11,03
          vakbn -10,90
          asels -10,87
          comdo -10,78
          kılery -10,74
          mango -10,68
          desa -10,65
          garan -10,63
          ccola -10,59
          zoren -10,56
          vesbe -10,48
          dgzte -10,47
          avgyo -10,43
          acıbd -10,42
          pınsu -10,29
          tcryo -10,26
          vestl -10,20
          katmr -10,07
          memsa -10,05
          anacm -9,95
          cemas -9,87
          ttrak -9,70
          grnyo -9,66
          akmgy -9,61
          adnac -9,57
          bskyo -9,51
          mgros -9,41
          petun -9,40
          agyo -9,35
          pkent -9,34
          bagfs -9,09
          ayen -9,08
          dıtas -9,02
          sahol -8,99
          tskyo -8,97
          baymd -8,96
          alyag -8,83
          yatas -8,81
          ısgsy -8,69
          akalt -8,68
          burce -8,54
          oyayo -8,50
          olmks -8,32
          glyho -8,29
          krtek -8,27
          ecbyo -8,16
          alark -8,13
          mndrs -8,03
          eczyt -7,96
          brko -7,90
          aygaz -7,76
          soda -7,74
          bryat -7,60
          aksa -7,57
          eggub -7,54
          pnsut -7,40
          adbgr -7,30
          ykfın -7,28
          sarky -7,17
          crdfa -7,04
          eregl -6,96
          kozal -6,94
          lkmnhy -6,92
          fmızp -6,91
          bizim -6,88
          adana -6,83
          alcar -6,68
          trnsk -6,56
          fınbn -6,13
          ıhgzt -6,10
          yunsa -5,95
          kozaa -5,74
          akbyo -5,74
          atayo -5,72
          algyo -5,62
          mems1 -5,61
          boynr -5,50
          durdo -5,49
          kaplm -5,41
          tuddf -5,36
          bshev -5,34
          hekts -5,29
          dobur -5,26
          doco -5,21
          mzhld -5,15
          rygyo -5,12
          tuprs -5,09
          snpam -5,06
          gsray -4,84
          emnıs -4,80
          burva -4,71
          froto -4,70
          fnsyo -4,65
          alntf -4,60
          ceyln -4,56
          dohol -4,54
          ısyat -4,50
          ınfyo -4,40
          boluc -4,15
          bucım -3,95
          sktas -3,87
          ısmen -3,85
          merko -3,79
          nttur -3,77
          ucak -3,60
          celha -3,42
          alkım -3,11
          mrdın -3,09
          sonme -2,92
          ızocm -2,78
          tacyo -2,63
          hateky -2,38
          nuhcm -2,30
          petkm -2,09
          gdkyo -1,70
          mrbyo -1,66
          unyec -1,48
          aslan -1,35
          ıhlas -1,19
          bsoke -0,76
          yazıc -0,65
          gents -0,65
          ffkrl -0,50
          gedık -0,42
          kords 0,85
          metyo 0,89
          bımas 0,95
          egyo 2,03
          brksny 2,11
          gedız 2,38
          armda 2,66
          ptofs 2,91
          eplas 2,96
          ttkom 3,30
          ızmdc 3,65
          nthol 3,90
          btcım 3,96
          kent 4,94
          yksgr 5,27
          aefes 5,46
          klmsn 6,11
          erbos 6,32
          maktk 7,49
          karel 8,66
          berdn 8,71
          tksyo 9,48
          escom 9,60
          emkel 11,63
          dggyo 12,66
          karsn 14,27
          sasa 14,44
          goody 14,95
          golts 15,39
          tborg 15,44
          fener 19,20
          selgd 23,20
          mrtgg 27,20
          brısa 30,84
          esems 31,22
          tumtk 31,47
          netas 33,56
          prtas 35,55
          usak 38,25
          cbsbo 39,48

          Yorum yap


          • #25
           Amerikan savaş gemisi Libya yolunda
           Amerikalı yetkililer, yüzlerce deniz piyadesi taşıyan savaş gemisinin Libya'ya yaklaştığını bildirdi
           01 Mart 2011 Salı, 21:45:34

           ..Amerikan Savunma Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Kızıldeniz'den gelen ve Süveyş Kanalı'na girmeye hazırlanan helikopter gemisi USS Kearsarge'a iki savaş gemisinin eşlik ettiğini belirttiler.

           800 deniz piyadesinin yanı sıra bir helikopter filosu ve tıbbi merkez taşıyan Amerikan savaş gemisinin amfibi kapasitesiyle askeri olduğu kadar insani operasyonların da yürütülebileceği kaydedildi.

           Uzmanlara göre, Libya açıklarında sembolik bir güç gösterisi, Kaddafi üzerindeki baskıyı arttırabilir. Askeri yetkililer, Libya yakınına deniz ve hava gücü gönderilmesinin hafife alınacak bir hareket olmadığının da altını çiziyorlar.

           Libya hava sahasında bir uçuş yasağı oluşturulması durumunda avcı uçakları taşıyan Amerikan uçak gemisi USS Enterprise de gerektiğinde bölgeye gönderilebilir.

           Navy internet sitesine göre, USS Enterprise, şu anda Kızıldeniz'de bulunuyor.

           Yorum yap


           • #26
            İSTANBUL (A.A) - 01.03.2011 - İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri, bugün ortalama yüzde 4,20 oranında değer yitirdi.

            İMKB 100 Endeksi, birinci seansta 137,53 puan azalarak 61.146,34 puana geriledi. İkinci seansta 2,437,01 puan azalan endeks günü 58.709,33 puandan kapattı.

            Endeks, ikinci seansa 170,02 puan azalarak 60.976,32 puandan başladı. Seansın ilk yarısını 795,83 puan azalarak 60.350,51 puandan geçen endeks, seans içinde en düşük 58.684,73 puana gerilerken, en yüksek olarak 61.095,29 puana çıktı.

            Birinci seanstaki 137,53 puanlık düşüş dikkate alındığında, endeks günlük bazda 2.574,54 puan geriledi. Hisse senetleri günlük ortalama yüzde 4,20 değer yitirdi.

            İkinci seans kapanışında, mali endeks 4.482,64 puan azalarak 85.727,19 puana, sanayi endeksi 1.498,83 puan azalarak 49.698,84 puana, hizmetler endeksi 756,82 puan azalarak 38.824,82 puana geriledi.

            Böylece ilk seansa göre mali grup hisseler ortalama yüzde 4,97 oranında, sanayi grubu hisseler ortalama yüzde 2,93 oranında, hizmetler grubu hisseleri ise 1,91 oranında değer kaybetti.

            İkinci seansta işlem gören toplam 361 hisse senedinden 12'si değer kazandı, 342'si değer yitirdi, 7 hisse senedinin fiyatında değişiklik olmadı.

            İkinci seansta, 1 milyar 47 milyon 232 bin 730 liralık işlem hacmi kaydedildi. Günlük işlem hacmi 2 milyar 775 milyon 973 bin 562 lira olarak hesaplandı.

            İkinci seansta Garanti Bankası, İş Bankası (C), Akbank, Fenerbahçe Sportif ve Emlak Konut GMYO en çok işlem gören hisse senetleri oldu.            -DOLAR VE AVRO YÜKSELDİ-            Serbest piyasada önceki kapanışta 1,5990 lira olan dolar güne 1,6000 liradan, 2,2120 lira olan avro 2,2100 liradan başladı.

            Doların bugünkü kapanıştaki satış fiyatı 1,6100 lira, avronun satış fiyatı 2,2270 lira oldu.

            Merkez Bankası, doların bugünkü efektif kurunu alışta 1,5969 lira, satışta 1,6081 lira olarak açıkladı. Merkez Bankası, önceki efektif kurunu alışta 1,5917 lira, satışta 1,6029 lira olarak belirlemişti.            -ALTIN REKORUNU YENİLEDİ-            İstanbul Altın Borsasında (İAB) İAB Endeksi günü yüzde 0,58 oranında değer artışıyla tamamladı. Altının kilogram fiyatı 73.400 liradan, onsu ise 1.421 dolardan kapandı. Böylece altın bu değerlerle rekorunu yenilemiş oldu.            -FAİZ-TAHVİL-BONO-REPO-            İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören 7 Kasım 2012 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin basit getirisi yüzde 9,15'e, bileşik getirisi de yüzde 8,88'e yükseldi.

            İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem hacmi 3 milyar 307 milyon 548 bin 820,69 lira olarak belirlendi.

            İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Repo-Ters Repo Pazarında, toplam 11 milyar 366 milyon 527 bin liralık işlem hacmi kaydedildi.

            Repo-Ters Repo Pazarında gecelik işlemlerde faiz en düşük yüzde 4,26, en yüksek 6,25 ve ağırlıklı ortalama yüzde 6,03'ten gerçekleşti.            -PARİTE-
            Uluslararası piyasalarda, saat 18.30 itibariyle avro-dolar paritesi 1,3813, sterlin-dolar paritesi 1,6314, yen-dolar paritesi de 81,97 düzeyinde seyrediyor.

            Yorum yap


            • #27
             Yükselen enerji maaliyetlerinin ekonomik toparlanmayı etkileyeceği endişesi 2004'ten beri en hızlı yükselişini gösteren imalat sanayi endeksini gölgede bıraktı; Standard & Poor's 500 Endeksi 3 gün içindeki ilk düşüşünü gerçekleştirdi, ABD hisse senetleri geriledi.

             Ham petrolün varil fiyatının 99 doların üstüne çıkması ile Alcoa Inc. ve Titanium Metals Corp. hisseleri en az yüzde 2.9 değer kaybettiler. Fifth Third Bancorp hisseleri ise yüzde 5 geriledi.

             Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 1.57 düşüşle New York'ta 1.306,33 seviyesinden günü kapadı.Endeks geçtiğimiz hafta ise Libya'daki hükümet karşıtı gösteriler sebebi ile yüzde 1.7 değer kaybetmişti. Dow Jones Endeksi ise yüzde 1.38 gerileyerek 12.058 seviyesine geldi. Nasdaq 100 Endeksi ise yüzde 1.61 kayıpla 2.737,41 seviyesinde kapandı.

             İsyanın Libya'dan İran'a sıçarayabileceği spekülasyonu ile petrol çıkışa geçince hisseler öncei kazançlarını erittiler. OPEC'in en büyük ikinci petrol üreticisi olan İran'ın iki mualif liderini tutuklamasının ardından petrol yüzde 1.9 kadar yükseldi.

             Yorum yap


             • #28
              ANKARA (A.A) - 01.03.2011 - Dolaşımdaki kağıt para miktarını gösteren emisyon hacmi dün, 25 Şubat Cuma gününe göre 296 milyon 990,75 bin lira azalarak 49 milyar 318 milyon 210,69 bin lira olarak gerçekleşti.

              Merkez Bankası verilerine göre emisyon hacmi, 25 Şubat Cuma günü 49 milyar 615 milyon 201,44 bin lira düzeyindeydi.

              Bu arada, dün piyasadan interbank işlemleriyle 7 milyon 795 bin lira, açık piyasa işlemleriyle de 5 milyon 990 bin lira çekildi

              Yorum yap


              • #29
               WASHINGTON (A.A) - 01.03.2011 - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, petrol fiyatlarındaki yükselişin küresel ekonomik toparlanmaya zarar verebileceği uyarısında bulundu.

               Strauss-Kahn yaptığı açıklamada, ''Petrol fiyatlarındaki artış uzun süre bu seviyede kalırsa küresel ekonomideki büyüme zarar görebilir'' dedi.

               Dünya Bankası Küresel Ekonomiler Bölümü Başkanı Andrew Burns de yüksek petrol fiyatlarının uzun süre devam etmesinin gelişmekte olan ülkeleri önemli ölçüde etkileyeceğini, ancak finansal krizden bu yana güçlü biçimde toparlanmalarını raydan çıkarmasının mümkün olmadığını söyledi.

               Petrol fiyatlarının bir yıl ya da daha uzun süre yüksek seviyelerde seyretmesi halinde gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyümenin yüzde 0,2 ile yüzde 0,4 arasında zarar görebileceğine dikkati çeken Burns, ''Eğer fiyatlar önemli bir süre yüksek kalmayı sürdürürse örneğin bir yıl bunun gayri safi yurtiçi hasıladaki etkisi önemli ve hissedilir olur, ancak gelişmekte olan ekonomilerde gördüğümüz büyümedeki toparlanmayı rayından çıkaracak kadar büyük etkisi olmaz'' diye konuştu.

               Son aylarda petrolün varil fiyatının 15-20 dolar yükselmesinin endişe verici olduğunu belirten Burns, bu yükselişin düşük büyüme gösteren gelişmiş ülkelere karşın yüzde 6 ve daha fazla büyüme sağlayan gelişmekte olan ülkeler için ''felaket bir vaka'' olmadığını ifade etti.

               ''Farzedelim ki Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki durum fiyatları yükseltmiyor, o zaman bu fiyatların aralık ayında gördüğümüz seviyelere inmesi lazım. Bu senaryoya göre, fiyatlardaki artışın göreli olarak düşük etkisi olması gerekiyor'' diyen Burns, ancak Ortadoğu'daki siyasi belirsizliğin uzun süre devam etmesi halinde gelişmekte olan ülkelerin o zaman akaryakıtın maliyetinin etkisini hissetmeye başlayacağını belirtti.

               Burns, petrol fiyatlarındaki yükselişten en fazla yüksek cari açık veren yoksul ülkelerin etkileneceğine işaret etti.               -PETROL FİYATLARI-               Bu arada ABD ham petrolünün varil fiyatı nisan ayı teslimi 87 sent artarak 97,84 dolar oldu.

               Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı nisan ayı teslimi de 85 sentlik yükselişle 112,65 dolara çıktı.

               Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı geçen ay yüzde 10'dan fazla değer kazandı, bu Mayıs 2009'dan bu yana en büyük aylık artış olarak kaydedildi.

               Yorum yap


               • #30
                UBS AG, Avrupa ülkelerinin merkez bankalarının Fed'den daha önce faiz artırımına gidebileceği yönündeki piyasa algılamasına dikkat çekerek, dolar karşısında euro ve sterlin tahminlerini yükseltti.

                Singapur branşından döviz stratejisti Gareth Berry'nin bugün yatırımcı raporunda bahsettiği üzere, UBS şimdi, bir ve üç ay için euro tahminini sırasıyla 1.37 dolar ve 1.30 dolara çıkarttı. Önceki tahmin 1.30 dolar ve 1.25 dolar seviyelerindeydi. İsviçre bankası, sterlin için bir ve üç aylık tahminini sırasıyla 1.53 dolar ve 1.47 dolardan 1.61 dolar ve 1.53 dolara çıkardı.

                Euro dolar karşısında, Londra saati ile 07:33'te, fazla bir değişiklik göstermedi ve 1.3801 dolar seviyesinde kaldı. Sterlin ise dolar karşısında 1.6266 dolar seviyesindeydi.

                Yorum yap

                Hazirlaniyor...
                X